Projekt optymalny
Optymalny projekt to projekt skrojony pod kątem potrzeb klienta, ale także uwzględniający założony budżet.
Tworzenie optymalnego rozwiązania rozpoczyna się już na etapie opracowywania założeń projektowych. Punktem wyjścia są cele, jakie klient zamierza osiągnąć w wyniku robotyzacji. Jednocześnie inżynierowie Wikpolu analizują techniczne warunki inwestycji, wśród których najważniejsze to:
- dostępna przestrzeń
- czynniki uciążliwe, temperatura, wilgotność
Zebrane informacje są bazą opracowania wstępnej koncepcji linii, która opiera się na optymalnej konfiguracji urządzeń. Chodzi zarówno o dobór oraz zaprojektowanie maszyn, jaki i ich właściwe ustawienie pod kątem funkcjonalnym.
Tworzymy optymalne rozwiązania uwzględniające
Potrzeby klienta
Wysokość przyjętego budżetu
Możliwości rozwoju
Warunki produkcyjne w zakładzie
W kolejnym kroku inżynierowie przystępują do optymalizacji koncepcji w celu uzyskania założonych wskaźników i oszczędności nakładów.
Na tym etapie niezbędnym narzędziem stają się modele cyfrowe, które ułatwiają zrozumienie i zoptymalizowanie procesów produkcyjnych poprzez symulację różnych scenariuszy i podejść, jeszcze przed wdrożeniem ich w rzeczywistości.
Symulacja linii w środowisku cyfrowym
Symulacja linii w środowisku cyfrowym wykonywana jest w oparciu o wirtualną wersję linii rzeczywistej. Polega na projektowaniu i sprawdzaniu różnych scenariuszy produkcji.
Dzięki testowaniu różnych wariantów procesów zachodzących na linii produkcyjnej, takich jak:
- przemieszczanie się produktów i materiałów pomocniczych
- rodzaj i czas trwania poszczególnych operacji
- przepływ informacji
możemy prawidłowo ocenić, które rozwiązanie jest efektywne z punktu widzenia klienta.
Podczas symulacji można weryfikować i zoptymalizować różne aspekty procesów:
Podstawowe narzędzia symulacyjne stosowane w Wikpolu to:
1. Oprogramowanie do symulacji pracy robotów
Służy do modelowania pracy robota i jego sterowania w celu szybkiego, bezproblemowego konfigurowania. Umożliwia proste planowanie ścieżek roboczych z użyciem animacji (wizualizacja zasięgów oraz precyzyjne odwzorowanie cykli pracy). W efekcie pozwala na dobranie optymalnej jednostki do danego zastosowania.
Symulacje robotów obejmują następujące parametry:
2. Oprogramowanie testujące pracę linii
Modelowanie działania zrobotyzowanych linii paletyzacji i pakowania zbiorczego może być prowadzone na różnych poziomach. Jest ono pomocne w projektowaniu i weryfikacji wszystkich elementów mających realny wpływa na wydajność i optymalne działanie systemu, takich jak:
W przypadku systemów sterowania ważnym aspektem testowania jest sprawdzenie, czy program działa zgodnie z założonym algorytmem sterowania oraz czy jest odporny na zakłócenia. W tym celu programiści PLC wywołują sytuacje awaryjne, po to, by wiedzieć, jak reagować w przyszłości na zdarzenia.
Symulacja linii pozwala na zidentyfikowanie potencjalnych błędów i problemów, takich jak opóźnienia w przebiegu procesów wytwórczych lub awarie maszyn, zanim faktyczna linia produkcyjna zostanie zbudowana. Uzyskana wiedza na temat rzeczywistego działania linii służy zoptymalizowaniu jej projektu.
Korzyści wynikające z symulacji linii:
Oszczędność kosztów
Oszczędność czasu
Poprawa jakości produktów
Optymalizacja działania
Poza aspektami technicznymi i ekonomicznymi na pełny obraz inwestycji składają się dodatkowo czynniki organizacyjne, ergonomiczne, a także związane z bezpieczeństwem oraz wymianą danych.
Projekt optymalny
- Ergonomia
- Zastosowane rozwiązania IT
- Niezawodność
- Trwałość
- Sprawność
- Bezpieczeństwo
- Zastosowane rozwiązania techniczne
- Efektywność kosztowa
- Wydajność
- Efektywność wykorzystania urządzeń
Zastosowane rozwiązania IT
Bezpieczeństwo
Ergonomia
Wydajność
Zastosowane rozwiązania techniczne
Projekt
optymalny
Niezawodność
Trwałość
Sprawność
Efektywność wykorzystania urządzeń
Efektywność kosztowa
Stworzenie optymalnego projektu zrobotyzowanej linii paletyzacji i pakowania zbiorczego wymaga uwzględnienia wielu elementów i dokładnego zrozumienia wymagań produkcyjnych. Jednak tylko w taki sposób można wykonać system, który będzie efektywny, bezpieczny i oszczędny.