Linie paletyzacji i pakowania pracują w trybie ciągłym

Jednym z istotnym argumentów za wdrożeniem robotyzacji w zakładzie produkcyjnym jest praca w trybie ciągłym, tj. nieprzerwanie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Praca w tym trybie odbywa się w sposób zautomatyzowany ‒ roboty i maszyny wykonują powtarzalne czynności przy minimalnym udziale ludzi, których rola w głównej mierze sprowadza się do nadzorowania procesu oraz kontroli jakości produktów. Przy realizacji tych zadań pracowników wspomagają systemy wizualizacji pracy linii. W licznych przypadkach także kontrola jakości i monitoring procesu przebiegają automatycznie z wykorzystaniem czujników i systemów wizyjnych, w które wyposażone są roboty i urządzenia. Jeśli zostanie wykryty błąd, wadliwy produkt zostanie odrzucony, a w skrajnych sytuacjach cały proces produkcji zostanie automatycznie wstrzymany.

Warunkiem skutecznej pracy w trybie ciągłym jest dokładne zsynchronizowanie poszczególnych etapów produkcji z etapami poprzednimi i następnymi. Dzięki temu mogą zostać spełnione podstawowe założenia dotyczące robotyzacji, takie jak:

  • minimalizacja czasu przestojów
  • maksymalizacja wydajności
  • ograniczenie błędów w produkcji
  • uzyskanie wysokiej jakości wyrobów

 

Jest to szczególnie ważne w przypadku produkcji w dużej skali, gdzie każda sekunda przestoju lub błąd w wytwarzaniu może oznaczać ogromne straty.

Przeczytaj również

Szkolenie operatorów
Przed rozpoczęciem eksploatacji linii pale...
Montaż i wdrożenie
Etap montażu i uruchomienia linii paletyza...