Wikpol wspiera uczestników konkursu Wschodzący Innowatorzy, organizowanego przez Politechniczną Sieć Via Carpatia*
Dla kogo przeznaczony jest konkurs Wschodzący Innowatorzy?
Konkurs Wschodzący Innowatorzy skierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych. Faktycznie angażuje trzy strony:
- Po pierwsze: zakłady przemysłowe, które zgłaszają zadania konkursowe oraz opiniują zarysy koncepcji stworzone przez uczestników
- Po drugie: uczniów, którzy podejmują wyzwania konkursowe i przygotowują rozwiązania wybranych przez siebie zagadnień
- Po trzecie: komisję konkursową, która ocenia wartość merytoryczną wykonanych przez uczestników zadań.
Co jest główną ideą konkursu?
Konkurs ma na celu propagowanie nauk inżynieryjno-technicznych wśród młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Tym samym jest on nastawiony na rozwijanie innowacyjnego podejścia do zagadnień technicznych w tej grupie wiekowej.
Z tą intencją zakłady proponują w ramach tematów konkretne problemy techniczne, funkcjonalne lub technologiczne. Uczniowie z kolei prezentują rozwiązania, które powinny stanowić odpowiedź na te problemy. Dlatego też jednym z kryteriów oceny prac konkursowych jest przydatność i możliwość ich wdrożenia w przedsiębiorstwach.
Wikpol i jego zawodnicy
Zadanie konkursowe zaproponowane przez Wikpol „System wizyjny do weryfikacji położenia ładunków na kompletacji opakowań w zrobotyzowanej linii paletyzacji” wybrali uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusz Kościuszki w Lublinie: Nikola Otulska, Antoni Szaluś i Filipa Wawrzeniak, pod opieką pana Tomasza Kosickiego. Grupa finalnie zajęła drugie miejsce w lubelskiej części konkursu.
Etapy rywalizacji
Konkurs Wschodzący Innowatorzy przebiegał w trzech etapach:
Etap I polegał na przygotowaniu przez uczestników zarysu koncepcji rozwiązania wybranego przez siebie zagadnienia technicznego. Następnie właściwe przedsiębiorstwa wstępnie zweryfikowały opracowane koncepcje, a Komisja Konkursowa dokonała ich oceny. W efekcie o zakwalifikowaniu danej koncepcji do dalszego etapu decydowała liczba zdobytych punktów.
W II etapie wyłonieni zwycięzcy realizowali zadania konkursowe.
Etap III to prezentacja przed Komisją Konkursową przygotowanych przez uczestników autorskich rozwiązań zadań konkursowych.
Wyniki konkursu
W 2024 roku Komisja Konkursowa wraz z Przewodniczącym, dr hab. inż. Dariuszem Czerwińskim, Prorektorem ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej, zadecydowała o wyborze najlepszych opracowań. Przy ich ocenie w szczególności wzięła pod uwagę aspekty techniczne przedstawianych rozwiązań oraz możliwości zaimplementowania w praktycznej działalności przedsiębiorstw.
Uroczyste ogłoszenie zwycięzców konkursu Wschodzący Innowatorzy nastąpiło podczas Gali „Innovation Open Day” 19 czerwca 2024 r. w Auli Wydziału Budownictwa i Architektury PL. Nagrody wyróżnionym uczniom wręczył Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. dr inż. hab. Zbigniew Pater.
Forum wymiany myśli – Innovation Open Day
Gala „Innovation Open Day” była także okazją do zaprezentowania możliwości współpracy środowisk biznesowego i naukowego. W trakcie dyskusji reprezentanci lubelskich firm, między innymi prezes Wikpolu Zbigniew Kominek, przedstawili swoje oczekiwania dotyczące kompetencji inżynierskich przyszłych pracowników, jak również potencjalnego zakresu współpracy z Politechniką Lubelską.
Z kolei naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali swoje najnowsze wynalazki oraz ostatnie wyniki dotyczące komercjalizacji.
Laureaci konkursu Wschodzący Innowatorzy
- Filip Grabowicz, Adam Motyl i Jakub Wolski za projekt „EDU MAKIETA – ZACISK EPB”, czyli model elektrycznego hamulca ręcznego dla firmy Borg Automotive.
- Nikola Otulska, Antoni Szaluś i Filip Wawrzeniak za projekt „System wizyjny do weryfikacji położenia ładunków na kompletacji opakowań w zrobotyzowanej linii paletyzacji”.
- Trzecie miejsce zajęły dwa projekty: „Kampania viralowa na temat regeneracji i jej pozytywnego wpływu na gospodarkę obiegu zamkniętego” oraz „Tablica cieni jako narzędzie eliminacji strat produkcyjnych”.
Dwa pierwsze zespoły reprezentują Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy:
*Sieć Via Carpatia tworzą trzy Politechniki: Białostocka, Lubelska oraz Rzeszowska.
”Via Carpatia jest inicjatywą, który ma na celu stworzenie przestrzeni łączącej i umożliwiającej współpracę uczniów, studentów i naukowców. Idea ta została zainspirowana przez starożytny szlak wiodący przez Europę i Azję, zwany Via Carpatia. Celem strategicznym jest stworzenie trwałego, bezpiecznego i wydajnego połączenia potencjałów uczelni technicznych w celu stymulowania współpracy regionalnej i wzmocnienia ośrodków naukowych w regionie.”
1https://www.viacarpatia.pro/ [dostęp: 10.07.2024]
fot. Kazimierz Kożuch