Akademia Robotyzacji skierowana jest do firm produkcyjnych zainteresowanych robotyzacją procesów wytwórczych, działających w praktycznie wszystkich branżach przemysłu przetwórczego. Nastawiona jest szczególnie na te przedsiębiorstwa, w których pakowanie i paletyzacja wyrobu gotowego stanowi ważny element organizacji produkcji. Omawiane w trakcie Akademii zagadnienia przeznaczone są dla inżynierów i managerów biorących bezpośredni udział w planowaniu i uruchamianiu zrobotyzowanego systemu, a także jego dalszej codziennej eksploatacji.
Tegoroczna edycja koncentrowała się na praktycznych aspektach robotyzacji. Naszym priorytetem było wskazanie i omówienie kluczowych czynników decydujących o skutecznym wdrożeniu robotyzacji. Skutecznym – czyli bezpiecznym i efektywnym. Takim, który spełnia wszystkie przyjęte przez inwestora cele w ramach założonego budżetu. Dodatkowo zależało nam na doborze informacji w miarę uniwersalnych, przydatnych dla każdego zakładu, niezależnie od jego specyfiki.
W części pierwszej, teoretycznej, dużo uwagi poświęciliśmy zagadnieniom związanym z właściwym przygotowaniem do robotyzacji na etapie planowania. Wskazaliśmy zasadnicze aspekty, które w tej fazie powinny być przeanalizowane, tak by realizacja projektu nie była obarczona błędami i by przebiegała sprawnie. Skupiliśmy się przy tym na kwestiach biznesowych (celów), technicznych, finansowych, kadrowych i organizacyjnych.
Ważnym tematem była rola integratora, którego kompetencje mogą pomóc w uniknięciu wielu niespodzianek w trakcie prowadzenia inwestycji. Doświadczony integrator jest w stanie bezpiecznie przeprowadzić inwestora przez wszystkie obszary związane z robotyzacją. Udzieliliśmy też konkretnych wskazówek, w jaki sposób dokonać wyboru dostawcy systemu.
Naszym kolejnym celem było pokazanie alternatywnych sposobów podejścia do robotyzacji. W interesie każdego inwestora (firmy produkcyjnej) powinno być rozważenie więcej niż jednej ścieżki postępowania oraz wybór optymalnej opcji – najbardziej przystającej do możliwości budżetowych zakładu oraz uwarunkowań związanych z technologią produkcji, dostępną przestrzenią, zasobami kadrowymi, ale także z planami rozwojowymi.
Dowodem szerokich możliwości wyboru, jeśli chodzi o zakres automatyzacji, jest gama rozwiązań dodatkowych, spośród których przedstawiliśmy: autonomiczną platformę transportową (AGV), automatyczne przezbrojenia inteligentne urządzeń, diagnostykę predykcyjną czy zdalne serwisowanie linii w rzeczywistości rozszerzonej. Ustalenie optymalnego rozwiązania powinno być poprzedzone staranną analizą bieżących i przyszłych potrzeb.
W tym roku wspierali nas znakomici partnerzy, z którymi współpracujmy na co dzień w ramach naszych realizacji robotycznych. Firmy FANUC, Festo i Turck to uznani w świecie producenci nowoczesnych rozwiązań przemysłowych z zakresu robotyki, automatyki i sterowania, śmiało wkraczający w obszary Przemysłu 4.0, IIoT oraz sztucznej inteligencji. Między innymi dzięki stałym kontaktom z tymi dostawcami możemy proponować naszym klientom projekty możliwie najbardziej aktualne pod względem technicznym i informatycznym.
FANUC przedstawił najnowsze trendy w robotyce przemysłowej. Obok prezentacji rodziny robotów współpracujących, które coraz częściej pojawiają się w projektach dla przemysłu, przedstawiciele firmy przybliżyli proces tworzenia inteligentnych środowisk produkcyjnych. Omówili czynniki bezpośrednio wpływające na okres zwrotu z inwestycji w systemy zrobotyzowane (ROI), m.in. ścieżki optymalizacji procesów produkcyjnych, dobór technologii, działania w zakresie zasobów ludzkich, potrzebę integracji infrastruktury (IT oraz OT), a także istotę analizy kosztowej.
Z kolei firma Festo skupiła uwagę na nowych możliwościach wzrostu produktywności za sprawą jednego ze swoich ostatnich produktów Festo AX, który wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji.
Również Turck nawiązał do problematyki wspierania efektywności. Uczynił to jednak na bazie odmiennego narzędzia, jakim jest rozwiązanie chmurowe Sensor to Cloud umożliwiające skuteczną analizę wydajności produkcji i niezawodności maszyn.
Warto odnotować, że w konferencji wzięli udział eksperci wywodzący się z przedsiębiorstw, które weszły już na drogę robotyzacji oraz zdobyły cenne doświadczenie na tym polu. Eksperci odpowiadali na pytania uczestników, dzieląc się wiedzą oraz uwagami wynikającymi z ich własnej praktyki.
Drugą część Akademii Robotyzacji stanowiły warsztaty, w trakcie których nasi goście mogli sprawdzić, jak w rzeczywistości działają urządzenia wyposażone w funkcje prezentowane w części teoretycznej.
W ramach warsztatów Wikpol zademonstrował kompletną linię paletyzacji kartonów, złożoną z robota paletyzującego, układu kompletacji automatycznego podajnika palet, oraz nowości w naszej ofercie – automatycznej platformy transportowej, której zadaniem w tym konkretnym przypadku było dostarczenie do układu pustych palet oraz odbiór palet pełnych. Pojazd wykonał obydwa zadania precyzyjnie, czym potwierdził wysoką jakość urządzeń konstruowanych i produkowanych przez naszą firmę.
Bardzo interesującym elementem warsztatów były stanowiska zaprezentowane przez zaproszone firmy. Podkreśliły one wysoki poziom techniczny Akademii.
Turck skoncentrował się na rozwiązaniach IIoT: urządzeniach dostępowych, czujnikach sieciowych oraz usługach chmurowych. Producent przedstawił technologie takie jak IO-Link, RFID i Ethernet, które wielokrotnie zwiększają ilość danych ze środowiska maszynowego. Przybliżył także usługi w chmurze umożliwiające dostęp mobilny na całym świecie o każdej porze dnia. Kolejnymi przykładami potencjału firmy były czujniki sieciowe, kontrolery Edge oraz proste rozwiązania chmurowe, umożliwiające wyodrębnienie istotnych informacje z Internetu rzeczy – bez przeciążania sieci lub ujawniania chronionych treści.
Równie interesującą propozycję dla uczestników warsztatów miała firma Festo, która zaprezentowała kompleksowe rozwiązanie oparte na AI, pozwalające na analizę danych w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to jest efektem współpracy Festo z firmą Resolto, w ramach której doświadczenie Festo w szerokorozumianym procesie produkcyjnym zostało sprzęgnięte z doświadczeniem Resolto w opracowywaniu i dostarczaniu rozwiązań AI. Tak powstał systemu Festo AX.
Festo AX przekazuje aktualne informacje po wystąpieniu anomalii, co pozwala na rozwiązanie problemu, zanim on wystąpi. System może zostać zainstalowany na hali produkcyjnej (on-edge), na serwerze (onpremises) lub w chmurze. To klient decyduje, które rozwiązanie jest dla niego optymalne.
Główne korzyści wynikające z zastosowania Festo AX to m.in.:
- Krótsze czasy przestoju
- Niższe zużycie energii
- Zwiększona wydajność urządzeń
- Zwiększona jakość produktu
- Wszystkie informacje w zasięgu ręki
FANUC przedstawił uczestnikom najnowszy model sześcioosiowego robota współpracującego CRX – 10iA. Urządzenie to, odporne na oddziaływanie pyłu i oleju maszynowego, stosowane jest w szerokiej gamie przemysłowych aplikacji zrobotyzowanych. A dodatkowo dzięki niewielkiej masie (zaledwie 40 kilogramów) robot może być instalowany na platformach AGV.
Podczas Akademii nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Nasi goście mogli na wejściu zdezynfekować ręce za pomocą robota sanitarnego. Uczestnicy, którzy poczuli pragnienie, udawali się do robota barmana serwującego piwo (bezalkoholowe). Przez cały czas trwania Akademii dostępne były gogle VR, w których zainteresowane osoby oglądały nasze zrobotyzowane linie pakowania i paletyzacji zaprojektowane w programie Visual Components.
Akademia Robotyzacji tradycyjnie odbyła się siedzibie Wikpolu. Impreza zakończyła się bankietem w hotelu Hampton by Hilton.
Program Akademii Robotyzacji
BLOKI TEMATYCZNE
- WIKPOL Od projektu do efektu – jak efektywnie zaplanować i wdrożyć linię zrobotyzowaną
- FANUC Najnowsze trendy w robotyce przemysłowej
- FESTO AX – wyższa produktywność dzięki sztucznej inteligencji
- TURCK Sensor to Cloud – skuteczne rozwiązania do analizy wydajności produkcji i niezawodności maszyn
WARSZTATY
- WIKPOL Zrobotyzowany system paletyzacji kartonów z mobilną platformą AGV
- WIKPOL Linie zrobotyzowane w Virtual Reality
- FANUC Stanowisko zrobotyzowane – robot współpracujący nowej generacji FANUC CRX
- FESTO Stanowisko Festo AX – sztuczna inteligencja w czasie rzeczywistym
- TURCK Diagnostyka napędów i maszyn w liniach zautomatyzowanych